۶ دقیقه
فرق مزوتراپی و prp

پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی؟ مقایسه PRP و مزوتراپی

آنچه می خوانید...
Rate this post

برای رفع کم پشتی یا طاسی سر و ریزش مو یکی از روش‌های دائمی، کاشت مو می‌باشد ولی مراقبت‌های بعد از آن بسیار مهم است. پی آر پی و مزوتراپی از بهترین روش‌های تقویت مو بعد از کاشت محسوب می شوند. در این مقاله مزیت‌های این دو روش و تفاوت آن ها به طور کامل برای شما توضیح داده می‌شود تا بدانید بعد از کاشت مو کدام روش را انجام دهید. 

تفاوت مزوتراپی و prp چیست؟

در روش مزوتراپی مو بدون نیاز به بیهوشی و جراحی با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز میکرو، کار تزریق انجام شده و کمترین درد را برای فرد به همراه دارد. پزشک با سوزن های بسیار ریز به عمق 2 الی 4 میلی متر پوست سر نفوذ کرده و مواد مغذی لازم را تزریق می کند. روش مزوتراپی بدون خونریزی و درد انجام شده و سبب ناراحتی فرد نخواهد شد. 

PRP در واقع یک فرآورده خونی است که با دستگاه جداسازی مخصوص از خون لخته نشده و تازه حاصل می شود. در این روش کاملا طبیعی از ترکیبات خون خود فرد برای بهبود و تحریک بافت های آسیب دیده پوست سر استفاده می شود. پی آر پی یا پلاکت درمانی با استفاده از سرنگ برای بهتر شدن رشد موها بعد از کاشت مو انجام می شود. 

در فیلم زیر می توانید مزوتراپی موی سر توسط دکتر سمیه زمانی نیا در ملاحظه کنید:

در ادامه مقایسه مزوتراپی و پی آر پی

هر دو روش برای کسانی که طاسی و ریزش موی شدید داشته مناسب نبوده و فقط برای کم پشتی مو نتیجه بخش هستند. گاهی می‌توان از هر دو روش prp و مزوتراپی برای نتیجه بهتر استفاده کرد، زیرا در این روش‌های درمانی هیچ ناراحتی پوستی و عفونتی ایجاد نمی‌شود. 

در مزوتراپی ترکیباتی از جمله آنزیم‌ها و ویتامین‌ها به ریشه موها تزریق شده ولی در PRP محتویات تزریق، پلاسمای غنی از پلاکت می‌باشد.‌ برای اعمال پی آر پی روی موها از دستگاه خاصی برای جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌شود ولی در مزوتراپی ترکیبات به کمک سوزن تزریق می شود. 

تشابه مزوتراپی و پی آر پی

برای تقویت رشد موها و تحریک فولیکول‌های آن هر دو روش بسیار تاثیرگذار هستند. در مزوتراپی رشد موها تقویت شده و سلامت پوست بهبود می‌یابد، ولی پی آر پی حجم موها را افزایش داده و سبب بهبود سلامت پوست سر می شود. 

محل تزریق در prp و مزوتراپی

محل تزریق در prp و مزوتراپی با هم متفاوت است. در مزوتراپی مو در لایه میانی پوست، محتویات تزریق شده اما در روش پی‌ آر‌ پی در تمام لایه‌های پوست تزریق انجام می‌شود. روش PRP بدون عوارض بوده در حالی که مزوتراپی مقدار کمی عوارض به همراه دارد.

تعداد جلسات پی آر پی و مزوتراپی

تعداد جلسات این دو روش تقویتی برای موها نیز با همدیگر فرق می‌کند، در مزوتراپی بیش از ۵ جلسه و در پی آر پی ۳ جلسه لازم است. 

زمان هر کدام از جلسات مزوتراپی حدود 15 دقیقه بوده، ولی هر جلسه پی آر پی برای تقویت مو نیم ساعت طول می کشد. به طور کلی هزینه‌های روش مزوتراپی از prp برای افراد کمتر است. 

فرق ماندگاری مزوتراپی و پی آر پی

  • در روش مزوتراپی نسبت به روش prp احتمال ایجاد ریزش موها و شوک به پوست سر در اولین تزریق بیشتر است. 
  • ماندگاری روش prp بر روی موهای فرد حدود ۶ ماه بوده ولی در روش درمانی مزوتراپی حدود 8 الی 12 ماه می باشد. 
  • در مزوتراپی مواد لازم برای رشد موها به پوست سر تزریق شده اما در PRP، پلاسمای غنی شده خون بیمار برای تزریق استفاده می شود. 

تعداد جلسات مزوتراپی مو

برای این روش درمانی تقریبا به 5 الی 8 جلسه نیاز دارید که فاصله جلسات حدود یک ماه است. ​​​​​از کوکتل ها که ترکیبات مغذی آماده بوده برای تزریق به پوست سر بیمار جهت درمان کم پشتی استفاده می شود. 

تعداد جلسات پی آر پی مو

در روش PRP فرد تنها با سه جلسه به نتیجه مطلوب در رشد موها رسیده و فاصله هر جلسه حدود دو هفته می باشد. طی این روش درمانی حدود 10 سی سی خون از بیمار گرفته شده، با دستگاهی ویژه پلاسمایی با پلاکت بسیار زیاد حاصل می شود که تزریق آن به لایه های پوست نتایج شگفت انگیزی دارد. 

تفاوت هزینه مزوتراپی و هزینه پی آر پی

هزینه مزوتراپی با توجه به کوکتل‌های مصرفی متفاوت می باشد اما در کل هزینه پی آر پی از هزینه مزوتراپی بیشتر است.

بعد از کاشت مو پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی
مقایسه مزوتراپی و پی آر پی

بعد از کاشت مو پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی؟

در کل مزوتراپی درمان قدیمی‌تری از پی آر پی است. در مزوتراپی از کوکتل‌ها و آنزیم‌های مناسب بدن فرد استفاده می‎‌شود؛ اما به دلیل جدید بودن و انجام پژوهش‌های دقیق در پی آر پی بعد از کاشت مو و تعداد جلسات کمتر باید گفت معمولا که بعد از کاشت مو پی آر پی از مزوتراپی بهتر است. 

با توجه به تجویز پزشک متخصص می توان از هر دو روش بعد از کاشت مو نیز استفاده کرد

تاثیر مزوتراپی بهتر است یا prp؟

هر دو روش prp و مزوتراپی برای سلامت و تقویت موها فوق العاده عالی هستند. اما در روش مزوتراپی به دلیل اینکه از ویتامین‌ها و ترکیبات مغذی برای تزریق به پوست سر استفاده شده، موها سالم تر و رشد بهتری نسبت به روش پی آر پی دارند‌. 

مزوتراپی و prp هر دو اثرات موثری برای درمان ریزش مو داشته و بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار، انتخاب اینکه کدام روش بهتر است سخت خواهد بود. ممکن است برای برخی از افراد روش مزوتراپی نتیجه بخش‌تر باشد و برای برخی دیگر روش پی‌ آر‌ پی نتیجه دهد. 

با توجه به اینکه شرایط بدنی هر فرد و سطح طاسی آنها باهم متفاوت بوده، نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام روش تاثیر بیشتری دارد. پزشک متخصص با معاینه فرد و در نظر گرفتن شرایط او، بهترین روش را برای درمان ریزش موها تجویز می‌کند. 

جمع بندی

هر دو روش برای کسانی مناسب است که دچار کم پشتی مو و ریزش مو هستند. در هر دو روش متابولیسم و گردش جریان خون صورت می گیرد. همچنین هر دو روش باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد. تفاوت های هر دو روش هم در بالا ذکر شد حتما از دکتر متخصص مو مشاوره بگیرید که کدام روش با توجه به شرایط شما مناسب تر است.

منابع استفاده شده در این مطلب:

Mesotherapy vs PRP for hair: Which is better for Hair Loss?

https://www.desmoderm.in/blogs/mesotherapy-vs-prp/

برای مشاوره مزوتراپی یا پی آرپی می توانید با شماره های 44961622 یا 09128914595 تماس بگیرید یا اسم و شماره تان را در فرم زیر وارد کنید:

دکتر سمیه زمانی نیا

دکتر سمیه زمانی نیا در سال 82 در دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (ارتش) فارغ التحصیل شد. وی از سال 1384 فعالیت خود را در زمینه پوست و مو به خصوص پیوند موی طبیعی آغاز کرد. دکتر سمیه زمانی نیا دارای مدرک پیوند موی طبیعی به روش fut جراحی و غیر جراحی FUE از انجمن جامعه جراحان ایران است. او همچنین عضو انجمن علمی لیزر پزشکی ایران نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *