۱۹ دقیقه
کاشت مو به روش fut

بهترین روش کاشت مو چیست؟ سال 1402

آنچه می خوانید...
Rate this post

مطالعات نشان داده است انسان های از همان دوران ابتدایی زندگی شان یعنی اجداد ما انسان اولیه میل بسیاری به زیبایی داشته و هم چنان نیز دارند. پس امری لایتناهی و نا محدود است که هر کس بخواهد به روش های مختلفی که امروزه باتوجه به پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از آن ها وجود دارد پاسخی مناسب به این میل ذاتی خود بدهد.

کاشت مو نیز یکی از همان روش های که سال هاست افرادی که از موهای طبیعی خود بنا به دلایل مختلفی که در ادامه نیز مفصلا بدان پرداخته می شود، محروم بوده اند، از آن بهره مند می شوند و با انجام آن چهره ای دیگر برای خود رقم می زندد و یک قدم به یا حتی بعضا افرادی بوده اند که چندین قدم به زیبایی و جذابیت نزدیک می شوند.

 
 

کاشت مو چیست؟

کاشت مو روشی است که شامل پیوند فولیکول های مو از یک ناحیه از سر (به نام “منطقه اهدا کننده یا بانک مو”) به ناحیه نازک شدن (“ناحیه گیرنده”) است. فولیکول های سالم و کامل با رشد کامل از پوست سر اهدا کننده به مناطق نازک منتقل می شوند تا تراکم موهای در حال رشد افزایش یابد.

 
فیلم مراحل رشد مو بعد از کاشت
بهترین روش کاشت مو

ریزش مو و نیاز به کاشت مو

ریزش مو، از جمله مشکلاتی است که چه برای خانم ها و چه برای آقایان و به دلیل تغییرات هورمونی، شرایط خاص پزشکی و یا مصرف دارو اتفاق می افتد. عمدتا شاهد شروع ریزش مو از ناحیه فرق سر می باشیم.

در صورتی که مسائل ژنتیکی عامل اصلی ریزش مو باشد، این حالت با افزایش سن تشدید خواهد شد. برخی افراد با این قضیه کنار می آیند و دلیلی برای پنهان کردن ریزش مو و کچلی سر خود نمی بینند، در حالی که برخی دیگر نسبت به ریزش موی سر خود حساس بوده و به دنبال راهی جهت درمان آن هستند.

علت ریزش مو در آقایان

رشد موی سر از فولیکول های موجود در سطح زیرین پوست آغاز می شود و معمولا هر یک تار مو تا قبل از ریزش، چیزی در حدود سه تا پنج سال دوام و ماندگاری دارد، و سپس موی جدید مجدد رشد خواهد کرد. این چرخه در تمام طول زندگی تکرار خواهد شد.

افزایش سن

با توجه به شرایط و سبک زندگی های کنونی هر چه سن افراد به خصوص در آقایان بیشتر ود احتمال ریزش مو نیز افزایش می یابد.

هورمون

ریزش مو در آقایان معمولا زمانی رخ می دهد که یک فرم از هورمون تستوسترون به نام دی هیدروتستوسترون به فولیکول های مو حمله می کند، نتیجه چنین حالتی، نازک و شکننده شدن تارهای مو می باشد.

 

سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب

محققان معتقدند سیگار جریان خون را در فولیکول های مو محدود می کند و این باعث مرگ فولیکول ها می شود. هم چنین مصرف مشوربات اللکی نیز باعث ریزش مو در مردان می گردد.

 
 
ریزش مو در خانم ها
 

بررسی علت ریزش مو در خانم ها

ریزش مو در خانم ها شایع تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی در ریزش مو خانم ها دخیل هستند. تغییرات هورمونی، کاهش  تولید هورمون های زنانه و افزایش تولید هورمون های مردانه به خصوص بعد از دوران یائسگی، از جمله مهم ترین علل ریزش مو در خانم ها می باشند.

 

طاسی الگوی زنانه و پیوند ژنتیکی

به نظر می رسد ژنتیک عامل مهمی در ایجاد طاسی الگوی زنانه است، به این معنی که در خانواده ها ایجاد می شود. زنان می توانند ژن الگوی طاسی را از والدین خود به ارث ببرند.

تغییرات هورمونی

اغلب پس از یائسگی ایجاد می شود، بنابراین تغییرات هورمونی نیز ممکن است یک عامل موثر باشد.

سابقه خانوادگی ریزش مو و کچلی

به نظر می رسد ژنتیک عامل مهمی در ایجاد طاسی الگوی زنانه است، به این معنی که در خانواده ها ایجاد می شود. زنان می توانند ژن الگوی طاسی را از والدین خود به ارث ببرند.

 

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

 زنانی که برای کاشت مو اقدام می کنند ابتدائا باید تحت معاینات و بررسی های دکتر خوب برای کاشت مو قرار بگیرند. در طی این جلسات میزان مشکلات ریزش مو های زنان و کم حجمی موها مورد بررسی قرار می گیرد. این تحلیل ها نشان می دهد که چقدر باید زنان کاشت مو داشته باشند تا حجم موها به وضعیت قابل قبولی برسند.

بنابراین اولین جلسات مشاوره و معاینه بسیار مهم است و باید آن ها را جدی بگیرید.

در این جلسات پزشکان تلاش می کنند که اطلاعاتی دقیق را در اختیار مراجعین قرار دهند و علاوه بر این ها سعی دارند که توقعات و انتظارات زنان را بشنوند.

زنانی که تصورات و انتظارات غیر واقع بینانه ای از کاشت مو دارند باید در همان جلسات ابتدایی توجیه شوند که امکان ایجاد چنین تغییراتی وجود ندارد و باید نگاهی واقع بینانه داشته باشند.

البته در کنار خواسته های غیر منطقی برخی از خواسته ها هستند که کاملا منطبق با واقع هستند. از این رو پزشکان می توانند برنامه کاشت مو را به نوعی طراحی کنند که زنان به مطلوب خود دست پیدا کنند.

سپس برنامه کاشت مو پیاده سازی می شود و بعد از مدتی وضعیت مراجعه کننده بهبود پیدا می کند.

برای کاشت مو یا ابرو از مناطقی از سر باید پیاز مو برداشت شود. در نهایت این پیاز مو در ناحیه ای از سر یا ابرو که از مو خالی شده است کاشته می شود. در نهایت این موها رشد می کنند.

*نکته مهم این است که موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند که امری کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد چنانجه موارد غیر طبیعی مشاهده کردید می توانید به پزشک تان مراجعه کنید و ویزیت شوید و یا در این باره از وی سوال بپرسید.

البته که با برخی از دارو های ویتامینه که در اختیارتان قرار می گیرد به روند رشد مجدد طبیعی موها کمک می کنند.

موهای کاشته شده زمانی برای تطبیق دادن با بدن دارد بعد از این زمان مانند موهای طبیعی شروع به رشد می کند . معمولا بعد از 2 هفته موها شروع به رشد می کند.

چگونگی انجام کاشت مو
چگونگی انجام کاشت مو
 
 

کاشت مو در یک جلسه انجام می شود.

 

عمل کاشت مو معمولا بین 4 تا 8 ساعت طول می کشد.

 

نتایج بعد از کاشت مو بعد از یکسال مشخص می شود.

 
 
 

مراحل کاشت مو

کاشت مو با بی حسی موضعی آغاز می شود، پس از اعمال بی حسی موضعی، ناحیه اهدا کننده توسط یک ماشین اصلاح معمولی تراشیده می شود.
گام دوم این است که فولیکول ها از ناحیه پشت با استفاده از دستگاه میکروموتور مدرن استخراج می شوند که فولیکول های مجاور را تحت تأثیر قرار نمی دهد.
پس از استخراج، فولیکول های استخراج شده در یک مایع شور به نام Icy Graft قرار داده می شوند تا فولیکول ها در ناحیه جلویی و مرکزی پیوند زده شوند و تغذیه شوند.
پس از آن، پزشک کانال های جدیدی را در ناحیه طاسی باز کرده و پیوند فولیکول ها را با استفاده از تکنیک خاصی انجام می دهد که در هر 1 سانتی متر مربع حدود 120 پیوند انجام می دهد. این تکنیک یکی از جدیدترین فناوری ها در زمینه کاشت مو محسوب می شود.
این روند از 5 تا 6 ساعت طول خواهد کشید. بیمار هر دو ساعت یکبار استراحت می کند. پس از عمل جراحی، داروهای لازم و دستورالعمل های لازم را برای پیگیری به شما داده می شود و ناحیه اهدا کننده بعد از عمل بانداژ می شود.
و برای آشنایی بیشتر با سایر تکنیک ها و روش های مختلف کاشت مو مانند کاشت مو ارگانیک یا پیوند سلول های بنیادی

 
 

 

تصویر واقعی برداشت و کاشت مو
 
مراحل انجام کاشت مو طبیعی
مراحل انجام کاشت مو حرفه ای
 

بهترین روش کاشت مو

کاشت مو، راه حلی است موثر برای تمامی افرادی که از ریزش موی سر خود و کچلی سرشان ناراضی هستند. جهت انجام کاشت مو، متخصص پوست ابتدا تکه کوچکی از پوست را که حاوی چندین تار مو می باشد، از نواحی پشت و کناره های مو بر می دارد. در برخی موارد نوار بزرگ تری از پوست برداشته خواهد شد. سپس، فولیکول به فولیکول در ناحیه طاس سر کاشته خواهد شد.

روش های کاشت مو 

کاشت مو FIT

روش FIT، بهترین روش کاشت مو می باشد. در این روش، هر فولیکول مو به صورت جداگانه از ناحیه مورد نظر برداشته و در نواحی که برش ایجاد شده است، گذاشته می شود. کاشت مو در زاویه ای انجام می شود که مسیر طبیعی رشد مو حفظ شود. موهایی که مجدد رشد می کنند، استحکام و سلامت بالایی دارند.

کاشت مو FUT

در روش FUT، به جای برداشت هر فولیکول مو به صورت جداگانه و کاشت در جای جدید، نواری از پوست برداشته خواهد شد.

انواع روش های کاشت مو
تفاوت نحوه کاشت مو

رضایت مندی مراجعه کننده از کاشت مو

 
 
 

در این بخش میزان رضایتمندی مراجعین عزیز از انجام کاشت مو را ملاحظه می نمایید .

احساس خوب رضایت شما ، دلیل محکمی برای انجام وظایف ما به نحو احسن می باشد.

مزایا کاشت مو

 

درد کمتر، مزایا بیشتر

برخلاف روش های قدیمی ترمیم مو، بعد از عمل FUE درد کمی وجود دارد. ما در طول عمل با استفاده از داروهای بیهوشی طولانی مدت، پوست سر شما را بی حس می کنیم و اکثر بیماران ما گزارش می دهند که مسکن های بدون نسخه (مانند OTC) مانند استامینوفن/ تیلنول، شب بعد از عمل کافی است. تقریباً همه بیماران بعد از 24 ساعت هیچ گونه دردی را گزارش نمی کنند. دکتر زمانی نیا مقدار کمی از داروهای ضد درد را تجویز می کند تا در صورت کافی نبودن تایلنول به شما کمک کند. او روی راحتی شما در طول و بعد از عمل متمرکز شده است.

 
 
 

موهای پرپشت تر

FUE نتایج شگفت انگیزی را برای شما به ارمغان می آورد! آیا می دانید میزان بقای پیوند با تکنیک اختصاصی ProHrowth Combination FUE HHR تا 99٪ است؟ استاندارد FUE 90-95؟ است؟ مقایسه آن با میزان بقای 75 درصد از پیوند واحد فولیکولار (FUT) ترمیم مو (که گاهی اوقات روش “نوار” نامیده می شود). FUE موهای پرپشت تر و پرپشت تری تولید می کند زیرا روش برداشت دقیق به معنای آسیب کمتر به فولیکول های مو در حین برداشت و موهای سالم تر در هنگام بهبود است.

 
 
 

افزایش اعتماد به نفس

ریزش مو می تواند تاثیرات جدی و منفی بر اعتماد به نفس شما داشته باشد. در حقیقت، ریزش مو نه تنها می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد، بلکه می تواند باعث اضطراب، افسردگی و سایر شرایط عاطفی شود. ترمیم مو با استفاده از ProHrowth Combination FUE اختصاصی HHR می تواند اعتماد به نفس شما را بسیار افزایش دهد. و از آنجا که دکتر ماگ از تاثیر احساسی ریزش مو آگاه است، دکتر زمانی نیا قبل، حین و بعد از درمان شما را پشتیبانی می کند. دکتر زمانی نیا این عمل را انجام داده است و از روی تجربه صحبت می کند.

 
 
 

حداقل میزان تهاجم

FUT برای رشد مجدد موها عمل می کند، اما اسکار خطی قابل توجهی را برای شما به دنبال دارد به خصوص اگر موهای خود را کوتاه کرده اید یا می خواهید آن ها را کوتاه نگه دارید. از آنجا که محلهای استخراج در طول روش FUE بسیار کوچک هستند (مساوی یا کمتر از 1 میلی متر)، هرگونه زخم در صورت وجود نامحسوس است. محل های استخراج به خودی خود بسته می شوند و تنها در چند روز پس از عمل بهبود می یابند بدون هیچ گونه زخم قابل توجه!

 
 
 

بهبود سریعتر

کاشت مو NeoGraft با FUE یک راه عالی برای ترمیم موهای شما بدون از دست دادن هفته ها در بهبود است. شما می توانید بیشتر فعالیت های عادی روزانه خود را در حدود یک تا دو روز از سر بگیرید. شما هیچ گونه بخیه ای برای نگرانی ندارید و بانداژ موقت 24-48 ساعت پس از عمل شما برداشته می شود. دستورالعمل های ویژه مراقبت و شستشو وجود دارد که هنگام بهبودی پوست سر و رشد موهای شما باید رعایت شود، اما اینها دست و پا گیر یا سخت نیستند.

 
 
 

آمادگی های قبل از کاشت مو

با نزدیک شدن به تاریخ ملاقات جراحی، پزشک از شما می خواهد تا تغییرات جزئی را در برنامه معمول خود ایجاد کنید. اگرچه تغییرات ممکن است کوچک باشند، اما تأثیرات آن ها قابل توجه است. دستورالعمل هایی که پزشک به شما ارائه می دهد، نه تنها بدن را از نظر جسمی بلکه از نظر روحی نیز آماده می کند. علاوه بر این، رعایت دقیق دستورالعمل ها چقدر می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد و طول دوره بهبود را تغییر دهد. با این حال، دستورالعمل ها استاندارد نیستند و از یک جراحی به جراحی دیگر متفاوت است. آنچه در حال حاضر در مورد آن بحث می کنیم، دستورالعمل اختصاصی برای افرادی است که برای کاشت مو آماده می شوند.

اگرچه کاشت مو یک جراحی کوچک است و تا آن جا که ممکن است جراحی حداقل تهاجمی باشد، باز هم خطراتی را به دنبال دارد که پیروی از دستورالعمل های مناسب می تواند آن را از بین ببرد.

دستورالعمل دو هفته اول قبل از عمل

آمادگی برای کاشت مو در تهران دو هفته قبل از عمل آغاز می شود. دستورالعمل های خاصی برای کاهش خطرات جراحی در نظر گرفته شده است. یک خطر کلی خونریزی است. برای اطمینان از این که این اتفاق نمی افتد، بیماران باید استفاده از داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون را به طور کامل ترک کنند. داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب برای افزایش خطر خونریزی بدنام هستند. این دسته از داروها شامل ریواروکسابان، دبیگاتران، آپیکسانبان، هپارین و وارفارین است.

پزشک همچنین از شما می خواهد که مصرف قرص های ویتامین را ترجیحاً در این مدت به صفر برسانید. ممکن است به نظر برسد که هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد، اما ویتامین ها می توانند در طول عمل با داروهای آرام بخش یا داروها تداخل داشته باشند.

یکی دیگر از مواردی که پزشک از شما می خواهد ترک کنید، سیگار کشیدن و الکل است. الکل و دخانیات می توانند سرعت بهبود زخم ها را با کند کردن آن ها تغییر دهند.

ما به لیست مواردی که بیماران هنگام آماده سازی برای کاشت مو باید از آن ها اجتناب کنند، رسیدیم. با این حال، دستورالعمل ها فقط در مورد قطع محصولات خاص نیست. پزشک همچنین از شما می خواهد که حداقل یک هفته قبل از عمل، هر روز به مدت 30 دقیقه پوست سر خود را ماساژ دهید. این جریان خون را در ناحیه تنظیم می کند و میزان بهبود را افزایش می دهد.

آماده سازی برای کاشت مو یک روز قبل از عمل

بیست و چهار ساعت قبل از عمل، احتمالاً کمی عصبی هستید. این طبیعی است و خوشبختانه در این مدت دستورالعمل ها زیاد نخواهد بود. اولین کاری که پزشک از شما می خواهد این است که پوست سر خود را کاملاً بشویید. مارک و نوع شامپو مهم نیست. هر کاری انجام خواهد داد نکته مهم این است که پوست سر باید تمیز باشد.

پزشک از شما می خواهد موهای خود را نیز کوتاه نکنید. خدمه پزشکی موهای شما را در روز جراحی کوتاه می کنند. همچنین باید خوب استراحت کرده و خواب کافی داشته باشید. هیدراته بمانید و ذهن خود را حفظ کنید.

در روز عمل چه باید کرد
آمادگی چندانی برای انجام بیماران وجود ندارد. ما به شما توصیه می کنیم قبل از عمل صبحانه سبک میل کنید، توجه داشته باشید که نباید حاوی کافئین باشد. کافئین فشار خون را افزایش می دهد و در نتیجه خطر خونریزی را افزایش می دهد. بنابراین به شما توصیه می کنیم صبحانه خود را بدون کافئین نگه دارید.

پوست سر خود را تمیز نگه دارید و از محصولات مو استفاده نکنید، از هیچ سرم، ژل یا کرم مو روی آن استفاده نکنید. برای انتخاب لباس، چیزی با یقه پهن انتخاب کنید. از آن جا که جراحی روی پوست سر انجام می شود، آن ناحیه کمی ظریف خواهد بود. انتخاب لباس با یقه تنگ ممکن است موهای کاشته شده را پاره کرده و برای شما ناراحتی ایجاد کند.
به طور خلاصه
شما باید دو هفته قبل از عمل آمادگی کاشت مو را شروع کنید. از مصرف الکل، تنباکو، داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب خودداری کنید. موهای خود را قبل از عمل بشویید و هیدراته بمانید. کاشت مو یک عمل جراحی کم خطر است، اما مراقبت هرگز اشتباه نیست. آماده شدن برای جراحی یک مرحله اساسی در روند کاشت مو است. با این حال، معامله واقعی در دستورالعمل های بعد از جراحی است.

مراقبت های بعد از کاشت مو

قبل و بعد از کاشت مو فرد باید اقداماتی انجام دهد. این مراقبت ها بسیار مهم می باشد. زیرا در نتیجه عمل تاثیر گذار می باشد .در ادامه به طور مفصل به این موضوعات می پردازیم.

شستشو بعد از کاشت مو

شستشو بعد از کاشت مو بدین شرح است که روز سوم بعد از کاشت مو پانسمان را باز کنید. سپس در یک ظرف شامپو بچه ریخته و با آب جوشیده ولرم هم زده و کف درست کنید. با همان ظرف با فاصله کم و آهسته کف ها روی سر بریزید . سه دقیقه صبر کنید . سپس با ظرف چند بار آب جوشیده ولرم را روی سر ریخته تا کف ها کاملا شسته شود . تا 14 روز این کار را انجام دهید. روز 14 پس از برداشتن بخیه ها توسط پزشک به حمام رفته و به مدت 2 ساعت هر 10 دقیقه کف غلیظ با شامپو بچه و آب ولرم روی سر بریزید. پس از 2 ساعت فرچه نرم را از بالا به پایین روی موها بکشید. چند بار آهسته این کار را انجام دهید تا پوسته دور مو شل شده و جدا شود.

عوارض کاشت مو

عمل جراحی کاشت مو معمولاً هنگامی ایمن است که توسط یک متخصص مجرب و دارای مجوز انجام شود. با این حال ، افراد در واکنش های فیزیکی و توانایی های درمانی خود بسیار متفاوت هستند و نتیجه هرگز به طور کامل قابل پیش بینی نیست.

 

عفونت: عفونت می تواند از عوارض کاشت مو باشد که رفع می شود. اگر در یک کلینیک معروف تحت نظر پزشک مجرب تحت عمل هستید، عفونت بسیار نادر است. اما هنوز یک احتمال وجود دارد. در چنین مواردی، تجویز ساده آنتی بیوتیک از پزشک می تواند مشکل را حل کند.

قرمزی: به دلیل برش های محل جراحی قرمزی محل زخم طبیعی است و بعد از 2 هفته خود به خود درمان می شود.

تورم : در برخی موارد نادر، پوست سر بیمار (ناحیه گیرنده) می تواند به دلیل تشکیل مایع متورم شود. این نیز ممکن است باعث درد و ناراحتی شود. در حالت ایده آل، تورم باید طی چند روز فروکش کند، اما در صورت تداوم، باید با پزشک مشورت کنید. در مواردی که مایع روی پوست سر ایجاد می شود، گاهی اوقات تمایل دارد که در نزدیکی چشم به سمت پایین جریان یابد که می تواند باعث ایجاد کبودی چشم یا حتی سیاه شدن چشم شود. این وضعیت وحشتناک نیست زیرا طی چند روز بهبود می یابد.

 

سوالات رایج در مورد کاشت مو

چکیده کلام

در پایان مهم ترین توصیه ای که باید به شما داشته باشیم این است که برای انجام کاشت مو حتما به مراکزی مراجعه کنید که دکتر پوست خوب برای انجام کاشت مو تخصص بسیاری دارد.

در واقع پزشکان متخصص زمانی که در این زمینه تخصص دارند در روند کاشت مو می توانند کاملا حرفه ای و تخصصی کاشت مو انجام دهند. این مساله موجب می شود که احتمال بروز مشکل کاهش پیدا کند و موفقیت نتیجه جراحی افزایش خواهد داشت.

خوش بختانه در زمینه فعالیت متخصصین کاشت مو کشور ما مشکلی ندارد و امار متخصصین این حوزه بسیار است. بنابراین افراد می توانند بدون هیچ مشکلی به این متخصصین مراجعه کنند.

برای مشاوره کاشت مو طبیعی می توانید با شماره های 44961622 یا 09128914595 تماس بگیرید یا اسم و شماره تان را در فرم زیر وارد کنید:

دکتر سمیه زمانی نیا

دکتر سمیه زمانی نیا در سال 82 در دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (ارتش) فارغ التحصیل شد. وی از سال 1384 فعالیت خود را در زمینه پوست و مو به خصوص پیوند موی طبیعی آغاز کرد. دکتر سمیه زمانی نیا دارای مدرک پیوند موی طبیعی به روش fut جراحی و غیر جراحی FUE از انجمن جامعه جراحان ایران است. او همچنین عضو انجمن علمی لیزر پزشکی ایران نیز می باشد.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *