کاشت مو

مدت زمان مطالعه 13 دقیقه

ریزش مو، از جمله مشکلاتی است که چه برای خانم ها و چه برای آقایان و به دلیل تغییرات هورمونی، شرایط خاص پزشکی و یا مصرف دارو اتفاق می افتد. عمدتا شاهد شروع ریزش مو از ناحیه فرق سر می باشیم.

در صورتی که مسائل ژنتیکی عامل اصلی ریزش مو باشد، این حالت با افزایش سن تشدید خواهد شد. برخی افراد با این قضیه کنار می آیند و دلیلی برای پنهان کردن ریزش مو و کچلی سر خود نمی بینند، در حالی که برخی دیگر نسبت به ریزش موی سر خود حساس بوده و به دنبال راهی جهت درمان آن هستند.

 

کاشت مو

روش های متعددی برای کاشت و پیوند مو وجود دارد، برای افرادی که دچار ریزش شدید مو هستند، یا موهای کم پشتی داشته و یا به هر علتی به دنبال افزایش حجم موهای خود هستند بسیار مناسب است، قبل از آن که توضیحات جامع درباره کاشت مو بدهیم، بهتر است علت ریزش مو در اقایان و خانم ها را بیابیم.

بررسی علت ریزش مو در آقایان

رشد موی سر از فولیکول های موجود در سطح زیرین پوست آغاز می شود و معمولا هر یک تار مو تا قبل از ریزش، چیزی در حدود سه تا پنج سال دوام و ماندگاری دارد، و سپس موی جدید مجدد رشد خواهد کرد. این چرخه در تمام طول زندگی تکرار خواهد شد.

ریزش مو در آقایان معمولا زمانی رخ می دهد که یک فرم از هورمون تستوسترون به نام دی هیدروتستوسترون به فولیکول های مو حمله می کند، نتیجه چنین حالتی، نازک و شکننده شدن تارهای مو می باشد.

اما این حالت تا حد بسیار زیادی زمینه ژنتکی و وراثتی دارد. معمولا مو نواحی پشت سر و کناره ها، نسبت به حمله تستوسترون مصون هستند و به همین خاطر کمتر شاهد بروز کچلی و ریزش مو در این نواحی هستیم.

متاسفانه، ریزش مو روند سریع و پیشرفته ای دارد و در صورتی که ریزش مو از سنین پایین شروع شود، در سال های بعد بخش وسیعی از سر دچار طاسی خواهد شد.

کاشت مو به روش fut

بررسی علت ریزش مو در خانم ها

ریزش مو در خانم ها شایع تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی در ریزش مو خانم ها دخیل هستند. تغییرات هورمونی، کاهش  تولید هورمون های زنانه و افزایش تولید هورمون های مردانه به خصوص بعد از دوران یائسگی، از جمله مهم ترین علل ریزش مو در خانم ها می باشند.

عواملی مانند:

 • سابقه خانوادگی ریزش مو و کچلی
 • سن
 • کاهش وزن های ناگهانی
 • برخی شرایط خاص پزشکی مانند دیابت
 • استرس

چه در خانم ها و چه در آقایان، در تشدید ریزش مو موثر هستند.

درمان هایی جهت بازگشت موهای ریخته شده و یا کند ساختن روند نازک شدن مو وجود دارد. مصرف دارو و جراحی از جمله روش های درمان ریزش مو می باشد.

در صورتی که بیماری و شرایط خاص پزشکی، علت ریزش مو باشد، حتما بایستی نسبت به درمان بیماری و شرایط اقدام شود. مصرف داروهایی مانند پردنیزون، باعث کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی خواهد شد. در صورتی که مصرف دارو باعث ریزش مو شود، مصرف آن بایستی حداقل به مدت سه ماه قطع شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو
مراقبت های بعد از کاشت مو

بهترین روش کاشت مو

کاشت مو، راه حلی است موثر برای تمامی افرادی که از ریزش موی سر خود و کچلی سرشان ناراضی هستند. جهت انجام کاشت مو، متخصص پوست ابتدا تکه کوچکی از پوست را که حاوی چندین تار مو می باشد، از نواحی پشت و کناره های مو بر می دارد. در برخی موارد نوار بزرگ تری از پوست برداشته خواهد شد. سپس، فولیکول به فولیکول در ناحیه طاس سر کاشته خواهد شد.

روش های کاشت مو 

دو روش FIT و FUT جهت کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشت مو FIT

روش FIT، بهترین روش کاشت مو می باشد. در این روش، هر فولیکول مو به صورت جداگانه از ناحیه مورد نظر برداشته و در نواحی که برش ایجاد شده است، گذاشته می شود. کاشت مو در زاویه ای انجام می شود که مسیر طبیعی رشد مو حفظ شود. موهایی که مجدد رشد می کنند، استحکام و سلامت بالایی دارند.

کاشت مو FUT

در روش FUT، به جای برداشت هر فولیکول مو به صورت جداگانه و کاشت در جای جدید، نواری از پوست برداشته خواهد شد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

قبل و بعد از کاشت مو فرد باید اقداماتی انجام دهد. این مراقبت ها بسیار مهم می باشد . زیرا در نتیجه عمل تاثیر گذار می باشد .در ادامه به طور مفصل به این موضوعات می پردازیم.

شستشو بعد از کاشت مو

روز سوم بعد از کاشت مو پانسمان را باز کنید . سپس در یک ظرف شامپو بچه ریخته و با آب جوشیده ولرم هم زده و کف درست کنید . با همان ظرف با فاصله کم و آهسته کف ها روی سر بریزید . سه دقیقه صبر کنید . سپس با ظرف چند بار آب جوشیده ولرم را روی سر ریخته تا کف ها کاملا شسته شود . تا 14 روز این کار را انجام دهید . روز 14 پس از برداشتن بخیه ها توسط پزشک به حمام رفته و به مدت 2 ساعت هر 10 دقیقه کف غلیظ با شامپو بچه و آب ولرم روی سر بریزید. پس از 2 ساعت فرچه نرم را از بالا به پایین روی موها بکشید. چند بار آهسته این کار را انجام دهید تا پوسته دور مو شل شده و جدا شود .

طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو

سعی کنید هنگام خوابیدن سر خود را زیاد حرکت ندهید و در یک حالت بخوابید . بهترین حالت خوابیدن به صورت نیمه نشسته است . این وضعیت را تا 3 الی 4 روز بعد از جراحی داشته باشید .

جهت مشاوره و مراجعه با دکتر سمیه زمانی نیا دکتر پوست با شماره های 3 -44961622 تماس حاصل فرموده و یا با اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

مراحل رشد مو بعد از کاشت مو

موهای کاشته شده زمانی برای تطبیق دادن با بدن دارد بعد از این زمان مانند موهای طبیعی شروع به رشد می کند . معمولا بعد از 2 هفته موها شروع به رشد می کند .

عوارض کاشت مو

 • تورم : بعد از کاشت مو محل جراحی ورم دارد ولی نگران نباشید بعد از 2 هفته برطرف می شود .
 • قرمزی : به دلیل برش های محل جراحی قرمزی محل زخم طبیعی است و بعد از 2 هفته خود به خود درمان می شود .
 • خارش : به دلیل رشد فولیکول های مو خارش ایجاد می شود و بعد از 14 روز برطرف می شود

سوالات متداول کاشت مو

آیا کاشت مو با ضرر و آسیب همراه می باشد؟

کاشت مو تحت بی حسی موضعی انجام می شود و فرد متوجه درد نخواهد شد. ممکن است در طول دوره نقاهت فرد کمی احساس ناراحتی داشته باشد. روش FUT که در آن نواری از فولیکول مو برداشته می شود، تهاجم بیشتری دارد و به همین خاطر، ممکن  است دوره نقاهت آن نیز نسبت به روش FIT کمی طولانی تر باشد.

دردی که بعد از کاشت مو احساس می شود، با مصرف داروهای مسکن کمتر خواهد شد.

کاشت مو، راه حلی است موثر برای تمامی افرادی که از ریزش موی سر خود و کچلی سرشان ناراضی هستند.جهت مشاوره و مراجعه با دکتر سمیه زمانی نیا دکتر پوست شماره های 3 -44961622 تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا بعد از کاشت مو، جای زخم و اسکار باقی می ماند؟

در روش FIT، هیچ گونه جای زخم و اسکاری باقی نخواهد ماند. افرادی که همیشه موهای کوتاهی دارند، بهتر است این روش جراحی را انتخاب کنند. در روش FUT، معمولا جای زخم باقی می ماند که البته خوش بختانه در صورتی که مو چندان کوتاه نباشد، زیر مو پنهان خواهد شد.

مدت زمان انجام کاشت مو چقدر می باشد؟

مدت زمان انجام کاشت مو، به تعداد فولیکول هایی بستگی دارد که بایستی کاشته شوند، که معمولا چیزی در حدود هشت ساعت طول خواهد کشید. روش FIT، دوره نقاهت بسیار کوتاه دارد و بدون نیاز به برش و بخیه می باشد.

در حالی که طول دوره نقاهت روش FUT، تقریبا یک ماه است و ممکن است فرد درد نسبی را تجربه کند. احتمال قرمز شدن فرق سر به مدت چند هفته بعد از کاشت با این روش وجود دارد.

چه مدت بعد از جراحی، نتایح مشهود می باشد؟

معمولا چهار ماه بعد از جراحی، نتایج اولیه مشهود می باشد. یک سال بعد از جراحی، نتایج و رشد مجدد مو به طور کامل مشخص خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید که احتمال شکننده شدن موهای تازه روییده وجود دارد، شاید در چنین شرایطی، انجام مجدد کاشت مو نیاز باشد.

درصد موفقیت جراحی کاشت مو تا چه حد می باشد؟

نتایج این جراحی در هر فردی متفاوت می باشد، اما بسیاری از افراد بعد از کاشت مو به روش FIT و FUT رضایت کامل از رشد موهای خود دارند. میزان درصد موفقیت این روش به کیفیت موهای برداشته و کاشته شده، وسعت ناحیه ای که کاشت انجام می شود و مهارت و تخصص جراح بستگی دارد.

آیا کاشت مو برای خانم ها نیز امکان پذیر می باشد؟

بله، اما از آن جایی که الگوی ریزش مو در خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است، و این بدین معناست که مناطق اهدایی مناسب نیز کمتر است، درصد موفقیت این روش در خانم ها کمتر از آقایان خواهد بود.

کاشت مو برای زنان

این روزها از جمله اقداماتی که در زمینه زیبایی انجام می شود کاشت مو برای زنان است. در واقع بسیاری از زنان به دلیل این که به زیبایی چهره و موهای خود اهمیت می دهند زمانی که با ریزش زیادی در ناحیه موها مواجه هستند به فکر کاشت مو می افتند.

خوش بختانه در طول چند ساله اخیر کاشت مو برای زنان رشد و گسترش زیادی پیدا کرده است و توانسته است بسیاری از زنان را به مطلوب خود برساند.

در ادامه بر آن شدیم که مهم ترین و اصلی ترین موضوعاتی که در زمینه کاشت مو برای زنان وجود دارد را در قالب بخش های مختلفی بیاوریم.

کاشت مو برای زنان

علت ریزش موهای زنان کدامند؟

واقعیت این است که مهم ترین و پرتکرار ترین سوالی که هنگام کاشت مو برای زنان پرسیده می شود این است که ریزش مو به چه دلیل اتفاق می افتد؟.

برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم که علل و عوامل مختلفی در بروز ریزش مو دخیل است. از جمله مهم ترین دلایلی که برای این عارضه برشمرده اند از این قرار است:

 • استرس و اضطراب زیاد
 • اختلالات هورمونی و افزایش هورمون های مردانه به جهت پلی کیستیک شدن تخمدان ها
 • عوامل ژنتیکی و ارثی

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

 زنانی که برای کاشت مو اقدام می کنند ابتدائا باید تحت معاینات و بررسی های دکتر خوب برای کاشت مو قرار بگیرند. در طی این جلسات میزان مشکلات ریزش مو های زنان و کم حجمی موها مورد بررسی قرار می گیرد. این تحلیل ها نشان می دهد که چقدر باید زنان کاشت مو داشته باشند تا حجم موها به وضعیت قابل قبولی برسند.

بنابراین اولین جلسات مشاوره و معاینه بسیار مهم است و باید آن ها را جدی بگیرید.

در این جلسات پزشکان تلاش می کنند که اطلاعاتی دقیق را در اختیار مراجعین قرار دهند و علاوه بر این ها سعی دارند که توقعات و انتظارات زنان را بشنوند.

زنانی که تصورات و انتظارات غیر واقع بینانه ای از کاشت مو دارند باید در همان جلسات ابتدایی توجیه شوند که امکان ایجاد چنین تغییراتی وجود ندارد و باید نگاهی واقع بینانه داشته باشند.

البته در کنار خواسته های غیر منطقی برخی از خواسته ها هستند که کاملا منطبق با واقع هستند. از این رو پزشکان می توانند برنامه کاشت مو را به نوعی طراحی کنند که زنان به مطلوب خود دست پیدا کنند.

سپس برنامه کاشت مو پیاده سازی می شود و بعد از مدتی وضعیت مراجعه کننده بهبود پیدا می کند.

برای کاشت مو یا ابرو از مناطقی از سر باید پیاز مو برداشت شود. در نهایت این پیاز مو در ناحیه ای از سر یا ابرو که از مو خالی شده است کاشته می شود. در نهایت این موها رشد می کنند.

کاشت مو و ابرو برای زنان

البته این نکته را در نظر داشته باشد که در کنار کاشت مو برخی از زنان کاشت ابرو نیز انجام می دهند.

کاشت ابرو درکنار کاشت مو این امکان را فراهم می کند که در طی یک جراحی هر دو اقدام انجام شود و هردو به نتیجه دهی درستی برسند.

بنابراین بسیاری از زنانی که برای کاشت مو اقدام می کنند در کنارش کاشت ابرو انجام می دهند و به اصطلاح با یک تیر دو نشان می زنند.

خطرات کاشت مو برای زنان چیست؟

واقعیتی که وجود دارد این است که کاشت مو نیز همچون سایر اقدامات زیبایی از حساسیت هایی برخوردار است. اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر کاشت ابرو و مو برای زنان از سوی معتبر ترین و مجرب ترین پزشکان انجام شود می تواند بهترین نتیجه دهی را در پی داشته باشد.

در حالت کلی این جراحی با عارضه ها و پیامد های خاصی همراه نیست و برای همه زنانی که انجام شده است با موفقیت به سرانجام رسیده است.

مزایای انجام کاشت مو برای زنان چیست؟

 • پرپشت شدن موها یا افزایش حجم مو ها
 • کاهش فاصله ابرو ها تا خط رویش مو برای کسانی که پیشانی بلندی پیدا کرده اند
 • زیبایی بیشتر موها

واقعیتی که باید بدان اشاره کنیم این است که کاشت مو می تواند حجم مو ها را نسبت به قبل بهتر کند. از این رو اگر تصور دارید که موهایتان حجم قابل توجهی پیدا خواهد کرد در اشتباه هستید. زیرا که قبل از انجام کاشت مو و ابرو پزشکان این نکته را به زنان می گویند که نباید در انتظار حجم افسانه ای مو ها باشید.

چه زنانی می توانند ابرو یا مو بکارند؟

به باور بسیاری از متخصصین و پزشکان صرفا زنانی می توانند برای انجام کاشت مو اقدام کنند که حجم زیادی از موهایشان را از دست داده باشند.

در واقع زنانی که ریزش موهایشان بسیار شدید است به طوری که بخشی از سرشان خالی شده است و می توانیم به راحتی پوست سر را ببینیم اینان بهترین کاندیداها برای کاشت مو هستند. در واقع این دسته از زنان می توانند کاشت مو موفقی داشته باشند.

در مواردی نیز زنانی که بانک موی خوبی نداشته باشند نمی توانند که کاشت مو داشته باشند زیرا که نمی توان مویی را برای آنان جایگزین کرد.

*در واقع بانک مو بدین مساله اشاره دارد که در سایر نواحی سر باید تراکم مو ها خوب باشد تا بتوانیم از ان نواحی مو برداشت کنیم و به نقاط دیگر منتقل کنیم. زنانی که این امکان را ندارند مساله کاشت مو برایشان منتفی می شود.

چکیده کلام

در پایان مهم ترین توصیه ای که باید به شما داشته باشیم این است که برای انجام کاشت مو حتما به مراکزی مراجعه کنید که دکتر پوست خوب برای انجام کاشت مو تخصص بسیاری دارد.

در واقع پزشکان متخصص زمانی که در این زمینه تخصص دارند در روند کاشت مو می توانند کاملا حرفه ای و تخصصی کاشت مو انجام دهند. این مساله موجب می شود که احتمال بروز مشکل کاهش پیدا کند و موفقیت نتیجه جراحی افزایش خواهد داشت.

خوش بختانه در زمینه فعالیت متخصصین کاشت مو کشور ما مشکلی ندارد و امار متخصصین این حوزه بسیار است. بنابراین افراد می توانند بدون هیچ مشکلی به این متخصصین مراجعه کنند.

دکتر سمیه زمانی نیا

دکتر سمیه زمانی نیا در سال 82 در دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شد. وی از سال 1384 فعالیت خود را در زمینه پوست و مو به خصوص پیوند موی طبیعی آغاز کرد. دکتر سمیه زمانی نیا دارای مدرک پیوند موی طبیعی به روش fut جراحی و غیر جراحی FUE از انجمن جامعه جراحان ایران است. او همچنین عضو انجمن علمی لیزر پزشکی ایران نیز می باشد.

پاسخ

Call Now Button