۶ دقیقه

از عوارض بلفاروپلاستی چه می‌دانید؟

آنچه می خوانید...
Rate this post

یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد برای عدم تن دادن به عمل بلفاروپلاستی پلک، عوارض بلفاروپلاستی است. این عمل بر روی پلک انجام شده و افتادگی آن را رفع می‌‌نماید. از این رو افرادی که به افزایش زیبایی و جوانسازی صورت خود توجه می‌کنند، قطعا با این عمل آشنایی دارند. بسیاری از افراد با آگاهی از عوارض این عمل، تن به آن داده و اقدام به انجام آن خواهند نمود. اما آیا از این عمل چیزی می‌دانید؟!؟

 

 
 
 
 

 

عوارض بلفاروپلاستی، صفر تا صد

قبل از دانستن عوارض بلفاروپلاستی، بهتر است اطلاعات دقیقی را در زمینه‌ی این عمل کسب نمایید. با بالا رفتن سن و یا برخی از مشکلات، قدرت عضلات مختلف در بدن نیز کاهش می‌یابد. یکی از عضلاتی که به سرعت با این موضوع مواجه می‌گردد، عضلات و همچنین چربی‌های اطراف چشم‌ها هستند.

در این فرایند، پلک بالایی و ابروها به سمت پایین افتادگی پیدا می‌کنند. در نتیجه افراد در کنار مشکلات مختلفی مانند: کمبود بینایی، با چهره‌ی پیرتری نیز مواجه می‌شوند. عمل بلفاروپلاستی به افراد کمک می‌کند که علاوه بر کسب سلامتی، زیبایی و جوانی را نیز تجربه کنند.

عمل بلفاروپلاستی از دسته عمل‌هایی است که جهت اصلاح کانتور و همچنین پیکربندی پلک‌ها، انجام می‌پذیرد. در این عمل پوست، چربی و همچنین ماهیچه‌های اضافی از سطح پلک‌ها برداشته می‌شود. در این عمل، ساختارهای نگهدارنده (تاندون‌های کانتال) در پلک‌ها نیز مقاوم‌تر و سفت‌تر خواهند شد. در نظر داشته باشید که ممکن است برخی از نقاط (مانند: پتوز ابرو، اکتروپیون، انتروپیون و …) با توجه به صلاحدید پزشک و برای دریافت نتیجه‌ی بهتر، نیاز به اصلاح داشته باشند.

 

 
 
 

مهمترین عوارض بلفاروپلاستی کدامند؟

با توجه به ماهیت بسیار پیچیده و حساسیت بالای آناتومی پلک، می‌توان شاهد عوارض بلفاروپلاستی، بود. افرادی که به دنبال انجام این عمل هستند، باید اطلاعات و درک کاملی از عوارض آن داشته باشند. زیرا درک این عوارض و شناخت آنها، می‌تواند کلیدی برای پیشگیری از آنها به شمار آید. در نتیجه مدیریت این عوارض به اندازه‌ی تکنیک جراحی انجام شده توسط پزشک، مهم و ضروری خواهد بود.

یکی از مهمترین وظایف جراحان برای انجام این عمل، آگاه سازی بیماران از عوارض بلفاروپلاستی است. این عوارض ممکن است به صورت جزئی و یا جدی در بدن بیماران خودنمایی کنند. گرانش درک شده از عوارض این عمل در بین بیماران متفاوت است. بنابراین با ایجاد اعتماد و ارتباط بین پزشک و بیمار، می‌توان در یک روش انتخابی و همچنین زیبایی شناختی (برای دریافت انتظارات بیمار با استانداردهای بالا) به موفقیت دست یافت.

 

 

مهمترین عوارض بلفاروپلاستی:

از مهمترین عوارض این جراحی، عبارتند از:

 
 

کبودی (اکیموز و هماتوم سطحی)

یکی از رایج‌ترین عوارض بلفاروپلاستی، کبودی است که هر بیماری پس از انجام این عمل، آن را تجربه می‌کند. بنابراین از آن می‌توان به عنوان یک عارضه‌ی جانبی یاد کرد. استفاده از مواردی مانند: کمپرس یخ، بالا نگه داشتن سر، عدم خم شدن و … می‌توانند در کاهش کبودی، تاثیر گذار باشند.

 
کبودی
 
 
زخم پلک
 

اسکار و یا زخم اضافی بر روی پلک

همانطور که می‌دانید، به دنبال هر برش بر روی پوست، شاهد جای زخم و یا ایجاد پوست اضافی خواهید بود. اگر این عمل توسط پزشک متخصص و مجرب انجام نپذیرد نیز شما با این عارضه مواجه خواهید شد. در صورتی که جای عمل به درستی برش نخورد و بخیه مناسبی برای آن انجام نشود، اسکار بر جای خواهد گذاشت. در ماه‌های ابتدایی، مواجه با جای زخم، عادی است. اما این جای زخم به ندرت از بین خواهد رفت.

 

 

ناتوانی در بستن پلک‌ها

از دیگر پیامدهای بلفاروپلاستی که گاها موقتی است و از بین می‌رود، ناتوانی در بستن چشم‌ها است. پزشک متخصص با توجه به نوع پوست پلک و چربی‌های اضافی، اقدام به انجام این عمل می‌نماید. در صورتی که مقدار چربی برداشته شده و یا پوست بریده شده، بیش از حد مناسب باشد، افراد با این عارضه مواجه خواهند شد. این عارضه پس از عمل، کمتر رایج است.

 
 

عدم تقارن چشم‌ها از عوارض بلفاروپلاستی

یکی دیگر از عوارض آن، عدم تقارن چشم‌ها و همچنین کامل بسته نشدن چشم‌ها است. این مشکل زمانی بروز می‌کند که پزشک تقارن را در عمل، به کار نبندد. به این معنی که در هر دو چشم از بافت مساوی برداشته نشود. این موضوع مشکلات مختلفی مانند: عدم بسته شدن چشم، خشکی چشم، تحت تاثیر قرار دادن زیبایی و … را در بر خواهد داشت.

تاری در دید از عوارض بلفاروپلاستی

یکی از عوارض جانبی و موقت عمل بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) تاری در دید و همچنین حساسیت نسبت به نور است. این حالت اغلب در روزهای اولیه اتفاق افتاده و به مرور از بین می‌رود. در برخی از موارد نیز افراد با دو بینی و حتی نابینایی نیز مواجه می‌شوند که آن نیز موقت است. این مشکل گاها ساعات اولیه پس از عمل، بروز می‌کند. برای طی کردن این دوره، هرگز به چشمان خود فشار نیاورید. در برابر نور از عینک دودی استفاده کنید و همچنین زمان استفاده از تلویزیون، موبایل و … را به کمترین زمان، کاهش دهید.

 
 

خشکی و سوزش چشم

از دیگر عوارض می‌توان به: قرمزی، سوزش و همچنین خشکی چشم‌ها اشاره نمود. این موضوع نیز یکی از موضوعات رایج پس از عمل است. در این موارد نیز پزشکان متخصص اقدام به تجویز داروهای مناسب مانند: اشک مصنوعی، قطره‌های روان کننده و … خواهند نمود. در این موارد از مالش و یا خاراندن چشم خود، خودداری کنید. 

اشک ریزی و پلک زدن سخت از عوارض Blepharoplasty

اشک ریزی و همچنین پلک زدن سخت نیز از عوارض بلفاروپلاستی به شمار می‌رود. بسیار طبیعی است که پس از انجام عمل، به جهت تورم پدید آمده بر روی چشم‌ها، پلک زدن به راحتی انجام نپذیرد. این مشکل نیز سبب بروز درد در برخی از افراد خواهد شد. اما با کاهش تورم در پلک‌ها، می‌توان شاهد کاهش این عارضه نیز بود. از دیگر عوارض این عمل (که در پلک پایین رایج‌تر است) می‌توان به اشک ریزی اشاره نمود. این مشکل به جهت تحریک حفره اشکی در چشم‌ها، ایجاد می‌شود. این عارضه نیز موقت بوده و در مدت زمان مشخصی از بین خواهد رفت.

خونریزی داخلی از عوارض بلفاروپلاستی

برخی از عوارض مانند خونریزی داخلی از عوارض نادر پس از عمل بلفاروپلاستی است. با در نظر گرفتن این که کره‌ی چشم، یکی از نزدیکترین بافت‌ها به پلک است، آسیب دیدن آن دور از ذهن نیست. بنابراین توجه به تخصص و دانش پزشک متخصص و همچنین دریافت مشاوره‌های لازم قبل از انجام این عمل، بسی ضروری خواهد بود.

در نظر داشته باشید که عوارض بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) به صورت موقتی بوده و در برخی از موارد، غیر قابل برگشت هستند. اما برای کاهش عوارض این عمل، مهمترین راهکار مراجعه به پزشک، مجرب، کارآزموده و متخصص است.

برای مشاوره بلفاروپلاستی می توانید با شماره های 44961622 یا 09128914595 تماس بگیرید یا اسم و شماره تان را در فرم زیر وارد کنید:

دکتر سمیه زمانی نیا

دکتر سمیه زمانی نیا در سال 82 در دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (ارتش) فارغ التحصیل شد. وی از سال 1384 فعالیت خود را در زمینه پوست و مو به خصوص پیوند موی طبیعی آغاز کرد. دکتر سمیه زمانی نیا دارای مدرک پیوند موی طبیعی به روش fut جراحی و غیر جراحی FUE از انجمن جامعه جراحان ایران است. او همچنین عضو انجمن علمی لیزر پزشکی ایران نیز می باشد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *