۶ دقیقه
جوانسازی-پوست

جوانسازی پوست بهترین و موثرترین روش

آنچه می خوانید...

آیا به دنبال ظاهر و پوستی جوان و شاداب هستید؟ آیا دوس دارید از شر چین و چروک و خطوط روی صورتتان خلاص شوید؟ ایا میدانید جوانسازی پوست چیست؟

در کنار اثرات افزایش سن، استرس و فشارهای زندگی باعث ظاهر شدن چین و چروک و خطوط بر روی پوست، به خصوص پوست صورت می شود و سن شما نیز بیشتر نشان داده خواهد شد. بسیاری از افراد از آرایش و یا حتی روش های کم تهاجمی جهت پوشاندن چین و چروک صورت شان استفاده می کنند.

 

 
 
 

ناهنجاری های پوستی 

آن چه که مشخص است نوع پوست در افراد مختلف، با هم فرق دارد. ژنتیک، سن، وضعیت جسمانی و سلامت، و سبک زندگی از جمله عواملی هستند که بر نوع پوست تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، کک و مک، از جمله ناهنجاری هایی است که مربوط به تغییر پیگمان ها و رنگدانه های پوستی می باشد.

آکنه و چین و چروک، از دیگر ناهنجاری هایی است که بر روی ظاهر صورت و سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارد. به مرور زمان و با افزایش سن، پوست الاستیسیته و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و در برخی موارد، دیگر شفافیتی نخواهد داشت. اما خوش بختانه، این موارد با روش هایی مانند جوانسازی پوست قابل درمان می باشد.

 

 

نتایج جوانسای پوست 

بهترین نتایج جوانسازی پوست زمانی مشخص می شود که علت بروز چین و چروک مشخص شده باشد. رژیم غذایی سالم و متعادل نیز اهمیت ویژه ای دارد. قبل از شروع به درمان، اثرات و علائم ناشی از آسیب با نور خورشید نیز بایستی اصلاح شود.

جوانسازی پوست با لیزر 

جوانسازی پوست با لیزر، از جمله روش های موثر و ایمن است که در آن، از اشعه لیزر با قدرت بالا استفاده می شود. با ارسال امواج کوتاه انرژی به پوست، لایه خارجی که آسیب دیده است، برداشته می شود. برداشتن مواد زائد و مرده از روی سطح پوست، به تقویت کلاژن سازی، بهبود وضعیت الاستیسیته و قوای پوست کمک می کند و در نهایت شاهد رفع ناهنجاری های پوستی و چین و چروک خواهیم بود.

کاربرد جوانسازی پوست با لیزر 

برخی شرایط قابل درمان با لیزر جوانسازی پوست عبارت است از:

 • خطوط و چین و چروک های موجود در سطح پوست
 • آسیب های ناشی از تماس با نور خورشید
 • کک و مک
 • زگیل ها
 • خال های مادرزادی
 • بزرگ شدن منافذ

در پایان درمان، پانسمانی بر روی نواحی که درمان بر روی آن ها انجام شده، قرار داده می شود تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید. هر گونه اقدام و مراقبت های لازم از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

احتمال مشاهده التهاب و تورم، قرمزی، خارش و یا سوزش بعد از درمان وجود دارد. بسته به ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته، و هم چنین شدت مشکل و ناهنجاری موجود در ناحیه، دوره نقاهت این شیوه درمانی تقریبا ده تا بیست روز است.

مشاوره قبل از جوانسازی پوست

قبل از انجام جوانسازی پوست، مشاوره با پزشک اهمیت ویژه ای دارد. در طول جلسات مشاوره، موارد زیر بررسی می شود:

 • شرایط و سوابق پزشکی و مصرف هر گونه دارو از جمله ویتامین ها
 • انجام هر گونه روش درمانی در گذشته
 • وضعیت پوست بیمار
 • نتایج این روش بر روی پوست فرد

 

جوانسازی پوست با لیزر

 • آیا جوانسازی پوست با لیزر باعث ایجاد تورم و قرمزی در پوست می شود؟
 • مراقبت های قبل و بعد از جوانسازی پوست با لیزر چگونه است؟

در این مقاله به توضیح جامع و مفصل پیرامون جوانسازی پوست با لیزر پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید، با ما همراه باشید.

جوانسازی پوست با لیزر روشی غیر تهاجمی است که به بهبود بافت پوست و برطرف نمودن چین و چروک کمک می نماید. چین و چروک ناشی از آفتاب باعث نازک شدن آتروفی و سلول های اپیدرمی می شود که در نتیجه کلاژن و الاستین را که سببب سفتی و خاصیت انعطاف پذیری شده است را کاهش می دهد.

لیزرهای تهاجمی مورد استفاده جهت جوانسازی پوست با وجود آسیب گرمایی مختصر در درم، تمامیت و سلامت لایه شاخی را حفظ می کند.

مراقبت های قبل از جوانسازی پوست با لیزر

 • دکترپوست از بیمار در مورد مواجهه با آفتاب و مصرف ضد آفتاب سوال می نماید. در صورتی که متقاضی جدیدا برنزه کرده باشد، جهت کاهش خطرات عوارض رنگدانه ای درمان لااقل یک ماه به تعویق باید موکول کند.
 • از همراه داشتن هرگونه جواهرات که باعث انعکاس لیزر می شود، خودداری کنید.
 • در صورتی که متقاضی لنز تماسی در چشم دارد باید قبل از جوانسازی پوست با لیزر آن را خارج کند.
 • بیمار باید طاق باز بخوابد به طوری که دکتر پوست بتواند بالای سر او قرار گیرد.
 • پزشک درابتدا با پنبه آغشته به الکل کل پوست را تمیز می کند.
 • متقاضی باید تمام خالکوبی ها و آرایش های دایمی را با گاز مربوط بپوشاند.
 • بیمار باید در طول لیزر درمانی از عینک محافظ و مخصوص طول موج استفاده نماید، شایان ذکر است که بگوییم این عینک را تمامی افرادی که در اتاق هستند باید در چشمان خود قرار دهند.
 • براساس نوع پوست فیتزپاتریک بیمار جریان و قطر دسته پرتو مناسب را انتخاب شود.
 
 
 

مراقبت های بعد از جوانسازی پوست با لیزر

ارتیم و تورم مختصر قابل انتظار بوده و معمولا در عرض 15 دقیقه تا یک ساعت پس از درمان برطرف می گردند. اگر بیمار در برخی نواحی احساس گرما می کند یا دچار ارتیم قابل توجه است از وی بخواهید تا یک کیسه یخ پیچیده در پارچه ای را به مدت 15 دقیقه هر 1-2 ساعت روی محل قرار دهد یا از برخی پمادهای درمانگر استفاده کند.

ترکیبات پس از لیزر درمانی تسکین دهنده و هیدراته کننده شامل ضد آفتاب وسیع الطیف به مدت 2 هفته پس از درمان استفاده شوند.

از تماس مستقیم با آفتاب به مدت 4 هفته پس از لیزردرمانی پرهیز گردد چراکه خطر تغییرات رنگدانه ای نامطلوب را کاهش می دهد.

دستورالعمل های کتبی بعد از جوانسازی پوست با لیزر به بیمار داده می شود.

 

 

چکیده مطلب

عموما پوست پس از لیزرفرکشنال یا لیزردرمانی جوانسازی غیز تهاجمی به سرعت بهبود می یابد و مشکلات پس از آن در پیگیری نادر هستند. جوانسازی پوست با لیزر بطور رایج نیاز به 8-6 جلسه درمان با فواصل ماهانه جهت بروز نتایج قابل مشاهده دارد با این نظر و مشورت دکتر پوست در اولویت قرار دارد.

 

سوالات متداول جوانسازی پوست

برای مشاوره جوانسازی پوست می توانید با شماره های 44961622 یا 09128914595 تماس بگیرید یا اسم و شماره تان را در فرم زیر وارد کنید:

دکتر سمیه زمانی نیا

دکتر سمیه زمانی نیا در سال 82 در دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (ارتش) فارغ التحصیل شد. وی از سال 1384 فعالیت خود را در زمینه پوست و مو به خصوص پیوند موی طبیعی آغاز کرد. دکتر سمیه زمانی نیا دارای مدرک پیوند موی طبیعی به روش fut جراحی و غیر جراحی FUE از انجمن جامعه جراحان ایران است. او همچنین عضو انجمن علمی لیزر پزشکی ایران نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *