کاشت مو

کاشت مو

ریزش مو، از جمله مشکلاتی است که چه برای خانم ها و چه برای آقایان و به دلیل تغییرات هورمونی، شرایط خاص پزشکی و یا مصرف دارو اتفاق می افتد. عمدتا شاهد شروع ریزش مو از ناحیه فرق سر می باشیم.

در صورتی که مسائل ژنتیکی عامل اصلی ریزش مو باشد، این حالت با افزایش سن تشدید خواهد شد. برخی افراد با این قضیه کنار می آیند و دلیلی برای پنهان کردن ریزش مو و کچلی سر خود نمی بینند، در حالی که برخی دیگر نسبت به ریزش موی سر خود حساس بوده و به دنبال راهی جهت درمان آن هستند.

کاشت مو

کاشت مو

بررسی علت ریزش مو در آقایان

رشد موی سر از فولیکول های موجود در سطح زیرین پوست آغاز می شود و معمولا هر یک تار مو تا قبل از ریزش، چیزی در حدود سه تا پنج سال دوام و ماندگاری دارد، و سپس موی جدید مجدد رشد خواهد کرد. این چرخه در تمام طول زندگی تکرار خواهد شد.

ریزش مو در آقایان معمولا زمانی رخ می دهد که یک فرم از هورمون تستوسترون به نام دی هیدروتستوسترون به فولیکول های مو حمله می کند، نتیجه چنین حالتی، نازک و شکننده شدن تارهای مو می باشد.

اما این حالت تا حد بسیار زیادی زمینه ژنتکی و وراثتی دارد. معمولا مو نواحی پشت سر و کناره ها، نسبت به حمله تستوسترون مصون هستند و به همین خاطر کمتر شاهد بروز کچلی و ریزش مو در این نواحی هستیم.

متاسفانه، ریزش مو روند سریع و پیشرفته ای دارد و در صورتی که ریزش مو از سنین پایین شروع شود، در سال های بعد بخش وسیعی از سر دچار طاسی خواهد شد.

بررسی علت ریزش مو در خانم ها

ریزش مو در خانم ها شایع تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی در ریزش مو خانم ها دخیل هستند. تغییرات هورمونی، کاهش  تولید هورمون های زنانه و افزایش تولید هورمون های مردانه به خصوص بعد از دوران یائسگی، از جمله مهم ترین علل ریزش مو در خانم ها می باشند.

عواملی مانند:

  • سابقه خانوادگی ریزش مو و کچلی
  • سن
  • کاهش وزن های ناگهانی
  • برخی شرایط خاص پزشکی مانند دیابت
  • استرس

چه در خانم ها و چه در آقایان، در تشدید ریزش مو موثر هستند.

درمان هایی جهت بازگشت موهای ریخته شده و یا کند ساختن روند نازک شدن مو وجود دارد. مصرف دارو و جراحی از جمله روش های درمان ریزش مو می باشد.

در صورتی که بیماری و شرایط خاص پزشکی، علت ریزش مو باشد، حتما بایستی نسبت به درمان بیماری و شرایط اقدام شود. مصرف داروهایی مانند پردنیزون، باعث کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی خواهد شد. در صورتی که مصرف دارو باعث ریزش مو شود، مصرف آن بایستی حداقل به مدت سه ماه قطع شود.

بهترین روش کاشت مو

کاشت مو، راه حلی است موثر برای تمامی افرادی که از ریزش موی سر خود و کچلی سرشان ناراضی هستند. جهت انجام کاشت مو، متخصص پوست ابتدا تکه کوچکی از پوست را که حاوی چندین تار مو می باشد، از نواحی پشت و کناره های مو بر می دارد. در برخی موارد نوار بزرگ تری از پوست برداشته خواهد شد. سپس، فولیکول به فولیکول در ناحیه طاس سر کاشته خواهد شد.

کاشت مو

کاشت مو

روش های کاشت مو 

دو روش FIT و FUT جهت کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشت مو FIT

روش FIT، بهترین روش کاشت مو می باشد. در این روش، هر فولیکول مو به صورت جداگانه از ناحیه مورد نظر برداشته و در نواحی که برش ایجاد شده است، گذاشته می شود. کاشت مو در زاویه ای انجام می شود که مسیر طبیعی رشد مو حفظ شود. موهایی که مجدد رشد می کنند، استحکام و سلامت بالایی دارند.

کاشت مو FUT

در روش FUT، به جای برداشت هر فولیکول مو به صورت جداگانه و کاشت در جای جدید، نواری از پوست برداشته خواهد شد.

سوالات متداول کاشت مو

آیا کاشت مو با ضرر و آسیب همراه می باشد؟

کاشت مو تحت بی حسی موضعی انجام می شود و فرد متوجه درد نخواهد شد. ممکن است در طول دوره نقاهت فرد کمی احساس ناراحتی داشته باشد. روش FUT که در آن نواری از فولیکول مو برداشته می شود، تهاجم بیشتری دارد و به همین خاطر، ممکن  است دوره نقاهت آن نیز نسبت به روش FIT کمی طولانی تر باشد.

دردی که بعد از کاشت مو احساس می شود، با مصرف داروهای مسکن کمتر خواهد شد.

کاشت مو، راه حلی است موثر برای تمامی افرادی که از ریزش موی سر خود و کچلی سرشان ناراضی هستند.جهت مشاوره و مراجعه با دکتر سمیه زمانی نیا دکتر پوست شماره های ۳ -۴۴۹۶۱۶۲۲ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا بعد از کاشت مو، جای زخم و اسکار باقی می ماند؟

در روش FIT، هیچ گونه جای زخم و اسکاری باقی نخواهد ماند. افرادی که همیشه موهای کوتاهی دارند، بهتر است این روش جراحی را انتخاب کنند. در روش FUT، معمولا جای زخم باقی می ماند که البته خوش بختانه در صورتی که مو چندان کوتاه نباشد، زیر مو پنهان خواهد شد.

مدت زمان انجام کاشت مو چقدر می باشد؟

مدت زمان انجام کاشت مو، به تعداد فولیکول هایی بستگی دارد که بایستی کاشته شوند، که معمولا چیزی در حدود هشت ساعت طول خواهد کشید. روش FIT، دوره نقاهت بسیار کوتاه دارد و بدون نیاز به برش و بخیه می باشد.

در حالی که طول دوره نقاهت روش FUT، تقریبا یک ماه است و ممکن است فرد درد نسبی را تجربه کند. احتمال قرمز شدن فرق سر به مدت چند هفته بعد از کاشت با این روش وجود دارد.

چه مدت بعد از جراحی، نتایح مشهود می باشد؟

معمولا چهار ماه بعد از جراحی، نتایج اولیه مشهود می باشد. یک سال بعد از جراحی، نتایج و رشد مجدد مو به طور کامل مشخص خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید که احتمال شکننده شدن موهای تازه روییده وجود دارد، شاید در چنین شرایطی، انجام مجدد کاشت مو نیاز باشد.

درصد موفقیت جراحی کاشت مو تا چه حد می باشد؟

نتایج این جراحی در هر فردی متفاوت می باشد، اما بسیاری از افراد بعد از کاشت مو به روش FIT و FUT رضایت کامل از رشد موهای خود دارند. میزان درصد موفقیت این روش به کیفیت موهای برداشته و کاشته شده، وسعت ناحیه ای که کاشت انجام می شود و مهارت و تخصص جراح بستگی دارد.

آیا کاشت مو برای خانم ها نیز امکان پذیر می باشد؟

بله، اما از آن جایی که الگوی ریزش مو در خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است، و این بدین معناست که مناطق اهدایی مناسب نیز کمتر است، درصد موفقیت این روش در خانم ها کمتر از آقایان خواهد بود.

 

پاسخ

دو × چهار =

Call Now Button